3.11.15

seha okuş

30 yaşını geçmişler, ucundan da olsa radyo devrini yakalamıştır, hatta çocukluk-ergenlik arasında AM kanalları arasında yer alan nadir, cızırtılı kanalları bile dinleyebilmiştir (bana çok gizemli gelirdi AM kanalları FM kanallarına göre). Fakir-orta direk evlerinde tabii TV'den daha çok radyo vardı, şimdi zibilyon tane türküyü nerden hatırlıyorum diye düşündüğümde nedeni o günler şüphesiz. Gerçi TV'de de TRT sağ olsun, evde 10 saat anne şarkıları çalabilirdi.

Kadir İnanır, Türkan Şoray'ın Dönüş filmini bilmeyen yoktur sanırım, onun sonundaki şarkı benden önce zaten külttü, ama kimdi lan bunu söyleyen kadın diye meraklanmak, o günlerin haddi değildi, kim bilcek, nerden bilcen? Zaten tam bir ebe sikiciydi film de müzik de, araştırmak gereksiz bir kanserdi.

Efenim, kendisi Seha Okuş olur, kendisinden bir bilgi alabileceğimiz kaynak olmasa da, halen yaşadığını biliyoruz; müzik içinde doğmuş, müzik ile yaşamış, modern bir Türk kadını. Musikide, türk halk müziğinde çok acayip denemeleri filan var. Falan filan. Onu bunu geçin; inanılmaz dinlendirici bir sesi vardır. Bütün dertlerinizi unutturabilir. Göç ettirebilir. Sözlere takılırsanız bunalıma da sokabilir, kalkıp oynattırabilir de... Rakı ile arası iyi olan bence zaten kendisini biliyordur, bilmiyorsa da bilsin olm saçmalamayın :)
Tepkiler: