8.9.14

Dünya Mutluluk Raporu

Her ne kadar ülkece bencillik damarlarımızda aksa da arada bir şöyle bir etrafımıza, dünyaya baktığız zamanlar oluyordur. Gezilebilecek en güzel ülkeler, en ucuz ülkeler, en zengin ülkelerin yanında ne kadar ilgi çeker bilinmez ama pek çok faktörün göz önünde bulundurulmasıyla oluşan en güncel (en yeni) mutluluk raporu yayınlandı. "TR kaçta yeğen?" diye merak eden varsa 77. sırada diyeyim peşinen :)

Hani olur da ülkeden gitmek isterseniz (kim istemiyor ki) eminim ki zenginlik, iş cart curt fırsatları kadar mutluluk kıstasını da göz önünde bulundurmak gerekir. Mutlu ülkeler, mutlu halklar şüphesiz bizim gibi saçma sapan konulara saplanıp kalmamış, ufak hesaplarla günlerini harcamıyor; hem kendi adına, hem ülkesi hem de insanlık adına iyi işler üretmek, geliştirmekle meşguller.


Tabii ki liste ilk bakışta biraz ilginç gelebilir, mesela Lüksenburg nasıl ki kişi başına düşen gelir bakımında zirvede iken mutlulukta 19. sırada (para =/ mutluluk), listede arap emirlikleri nasıl 14. sırada olabiliyor, İsrail nasıl ABD'den daha yukarıda, ilk etapta garip gözükse de hesaplama metodlarına bakmak gerek. Yine de ilk 5'e bakınca coğrafi açıdan nerede mutlu yaşanmakta, oldukça net.
Listenin devamı ve tüm rapor ise şu pdf'te.
Tepkiler: