8.10.12

late autumn

daha bıyıkları terlemeyen biriyken bile hayatın getirmeyeceği sürprizleri bile düşünerek ve onlara endişelenerek beynimin bir kısmını öldürmüş biri olarak, bu huyum genetik olarak aktarılacaksa üremeyeye hazırım. kötü senaryolara hazır olmak kağıt üzerinde temiz iş gibi dursa da, bir kere geleceğiniz şu hayatta, hiç yenilenmeyecek iç hayatınızı kabusa çevirebiliyor, bu yüzden bunu nesilden nesile aktarmanın faydası yok.

ama bundan da pişman değilim. bazı şeylerin sadece "bazı" insanların başına geldiğini düşünen salaklardan olmadığım için, varsın tek sıkımlık beynimin yarısını buna harcamış olayım. cidden bir insanın başına hep iyi şeyler geleceğini düşünüp normal şeyler gelse bile üzülüp kahrolması karşısında daha beterini yaşamasını diliyorum. insan insanın kötülüğünü, karşı tarafın iyiliği için, isteyebiliyor işte. o yüzden bizim gibi bir avuç kabile ferdine kötü bakışlar atmayın. her şeyin tıkırında olduğu bir zaman döneminde hayatınızın nasıl da tepetaklak olabileceğini anlatan hikayelerle doludur sanat dünyası, birilerinin bir bildiği vardır diye düşünmek gerekir bu nebzede. illa ki kendini kandırmak istiyorsan, en kötüsünün başına gelmeyeceğini düşün ki kaybın daha az olsun.

Late Autumn ne alaka derseniz, izleyen anlayacaktır. İlk önce pek sevildiği, sevdiği kocasının, hayatının bir döneminde ölümüne neden olan Çinli bir kadının yolu, hayatını jigololuk yaparak sürdüren Koreli bir adamla Seattle karayolu üzerinde kesişir. Normal bir hikayede denk düşmeyecek detayların denk düştüğü, olmaz dediğimiz detayların süslendiği hayatların uygun olmayan bir zaman diliminde, uygun olmayan bir şehirde kesişmesinden neler doğar, hayat onlara ne verir, neleri geri alır; en azından alabilir, izleyebildiğimiz hoş bir hikaye. Giriş-gelişme-sonuç şeklinde klasik bir kompozisyona sahip olmasa da (hayat gibi), kurgusu beni benden alır bu yapıtın. Attığımız bilinçsiz adımlar yüzünden, birilerine geç kalma endişesi taşır film, dikkat edilmesi gerekir.

bir kavuşma ile bir veda öpücüğünün aynı yerde olduğunu ender anlardan:


Tepkiler:

0 yorum :