16.6.12

Fikriniz önemlidir

Saygısızlığa bir yerde tahammülüm vardır, o da kişinin saygılı olmama hakkını kullanma hakkına sahip olduğu için, ama konu "fikirlere saygısızlığa" gelince bana bir haller oluyor!

Fiziksel olan bir şeye saygısızlığı çok dert etmiyorum, iyi günümdeysem anlayabilirim, çıkar çatışması doğal, ama bir fikre saygısızlık yapmak cidden hastalıklı bir davranış. Ortada olmayan, kafada henüz tohum kıvamında olan, kimseye bir yararı veya zararı olmayan bir şeye, paranoyakça veya ezikçe saygısızlık yapmak, ıhh, uzak dursun benden.

Bence sizden de uzak dursun. Eğer buna izin veriyorsanız da sonradan şikayet etme hakkını kendinizde görmeyin. Hadi gördünüz diyelim, bunu tek başınıza, bir odadayken yapın, korkaklığınızla insanların zamanını çalmayın. Siz bu konuda üstünüze düşeni yaparsanız zaten bu tip fikre saygısızlar çevrenizden yok olmuş olacaktır.

Bu yüzden fikriniz değerlidir, önemlidir. Günümüzde bizden, sizden çok var. O kadar çok var ki, her bir ağızdan okyanuslara dalsak içer kuruturuz. Bir farkınızın olduğunu düşünüyorsanız bu tamamen sizin fikrinizle doğru oranlıdır. Neye ne şekilde olduğunun önemi yok bu fikrinizin. Yeter ki o fikir sizin olsun. Sizden doğmuş olsun. Sizde gelişmiş olsun. Başkasının fikrini başkasına satıyorsanız zaten pek şansınız yok saygı görme konusunda.

Fikrinize saygı göstermekle onu kullanmaya çalışmak isteyenin arasındaki farkı da bilin. Fikirlerin önemini bilen çakal kurumlar "gelin fikirlerinizi hayata geçirelim" şeklinde özünüzü toplamak, kendi ballarını yapmak isterler. İzin vermeyin. 60-70 yıllık hayatınızda aslında gol olacak çok fikriniz olmayacak (deriniz gol atmak değilse, konu ayrı tabii ki). Elbette sizle ölecek, hiç bir şekilde hayat bulamayacak bir fikrinizi paylaşmanın zararı yok, en azından tarihe bir katkısı olur ama o fikrin arkasından zaten gidecek iseniz, bunu kaptırmayın, farkınızı sıradanlaştırmayın. Aklınıza teknolojik bir fikir gelmişse "Bu fikir kötü, tutmaz, uğraşma" diyenin çevresinde durmayın. Dünyanın en büyük fikirleri, projelerinin destekçileri, desteklemeyenler karşısında hep yok denecek kadar az olmuştur. Dünya yuvarlaktır diyenlerin öldürüldüğü bir türüz sonuçta. Tarihin en zengin, en yaratıcı, en üretici insanlarının fikirlerine ilk etapta çoğunluk değer vermemiştir. İşin doğasında bu var çünkü. Hamur her yerde hamur; onu eşsiz kılacak şey ellerde bitiyor. Bitene kadar da anlaşılmıyor.

Fikirler kurşun geçirmezdir diyeceğim güleceksiniz, ama öyledir. Dünyanın en kötü insanlarının fikirleri bile fikirsizlerden daha ömürlüdür (cümle temelde yanlış tabii). Kötü bile olsa fikir sahibi olmak iyidir, çünkü öncesi olan "bilgi sahibi" olmayı gerektirir. Bilgi sahibi olmaksa zaten yeşil sahalarda görülmesi gereken hareketlerden. Fikirsiz olmayı tercih etmek bile bazen yoğun bilgiden kaynaklanır, sonuçta fikir sahibi olmak bir seçim yapmış olmanız, bir şeylerden de -o zaman aralığında bile olsa- vazgeçmiş olmanız demektir. Bazen bir şeylerden vazgeçmemek gerekebilir.

Elbette hakkını vererek bir fikir sahibi olmak bir bitiş değil, bir başlangıç. Büyük bir serüvenin ilk adımı. En zor kısmı. Endişesi büyük. Başınıza bir şeyler gelecekse iyi veya kötü, bu fikir veya fikirlerinizden dolayı gelecektir. Ama sizin fikirleriniz olduğu sürece 1 milisaniye bile pişmanlık duymayacaksınız attığınız adımlardan.
Tepkiler:

0 yorum :