9.5.11

Cannes 2011

Valla Nuri BC'ın Bir Zamanlar Anadolu'sundan pek ümitli değilim. Kosmos'un arkasından Anadolu'da ne hikaye anlatacak da etkileyecek bizi merak ediyorum ama umudum yok.

Onun yerine beni en heyecanlandıran film Yellow Sea oldu Kore'den. The Chaser gibi bir modern başyapıtın ardından (7 kez izledim yine izlerim) yeni filmini Cannes'da gösterecek olan Hong-jin Na'dan yine çok şey bekliyorum. Trailer enfesBir diğer merakle beklediğim film Suicide Club, love exposure, Cold fish ile sülalemizi tokat delisi yapan Sion Sono'nun filmi. Japon abimiz yine sokat bir konu bulmayı başarmış. Guilty of Romance... İsme gel!!!Japonya'dan ikinci film Takeshi Miike ustaya ait. 1962 yapımı olan Hara-Kiri: Death Of A Samurai /Ichimei filmini remake yapmış, 3D olarak hem de. Beklentiler yüksek ama ben daha 13 Assassins filmini izlemedim Miike'ın.
Ve Kim Ki-Duk. Bu sene Arirang adlı belgeselimsi bir filmle Cannes'da yerini alıyormuş. Biraz garip bi film belli ki. Adını bir Kore türküsünden alıyor. Kim de filmi tarif etmek için şunu basınla paylaşmış.

Arirang is
about Kim Ki-duk
playing 3 roles in 1.
Through Arirang I climb over one hill in life.
Through Arirang I understand human beings, thank the nature, and accept my life as it is now.


We are now...
in the terrestrial world lurking with desires,
in the ghostly world lurking with sorrow
in the imaginary world lurking with dreams,
with no beginning nor end,
slowly going crazy.


What is affection that it still remains all around me decaying?
It's still stuck to the crown of my head, testing my emotions.
It's still hiding deep within my heart, testing my sense of compassion.
If I didn't give my heart, they would be bad people erased from memories but if I gave my heart, I couldn't let them go till the day that I die as despicable people.
Ah...
Arirang
Alright
Let's mercilessly kill each other in our hearts till we die.


Even today
I hold back as I get angry
I laugh as I get jealous
I love as I despise
And forgive as I quiver with the urge to kill.
Wait
I will kill
Myself, who remembers you.
Geçen sene Kitano'nun OutRage'i pek iyi değildi. Kore katılımcıları da en iyi filmleriyle katılmamıştı ama bu sene durum biraz daha iyi sanki. Ama bu değil ki Melancholia ve Tree of Life tüm isimlerin üzerinde yer almayacak!

Özel not: sevgili Kar Wai Wong! 4 yıldır bir bok yapmıyorsun! 2012'de de IP Man'in klon filmini çekiyorsun! Tamam yaşlandın ama aklını başına al adamım, bize film çek!
Tepkiler: