4.3.11

enter the void


Kendi zihnime en yakın bulduğum yazar-yönetmenlerdir Gaspar Noe. Asla olamayacağım bir başka insan daha... Dışarıdan baktığınızda mütevazi bir havası vardır ama kafasının içerisinde tufanlar kopar. 48 yaşındaki bu arjantinli ruh hastası dahi insan, son filmi Enter The Void ile bundan 15 yıl sonra sinema okullarında uzun uzun konuşulacak bir diğer yapıtına imza atmış.

Film 2 saat 40 dakika ama yine de yeterli değil. Klasik bir melodram. Sperm, kan ve göz yaşı var ama bunun dışında da kusursuz bir hayal gücü var. Seks mi? Ohoo, ondan bol bir şey yok. Gaspar'ın daha önceki filmlerini izlemişseniz zaten (en azından Irreversible'da bile) çıplaklığı ve seksi ne kadar iyi ve ustaca kullandığını bilirsiniz. Bu filmdeyse doruklara ulaşıyor bu. Yer yer bir porno filminden farkı kalmıyor. Sıfır sansür. Ama beni en çok sarsan sahnelerin başında kürtaj sahnesi geliyor. Daha önce bu kadar büyük bir projede kamerasını kürtaj operasyonuna sokan biri olmamıştı sanırım.


Filmin ilk 11 dakikasının videosunu koyacaktım ama kaliteli halini bulamadım. Mümkünse HD izleyin filmi çünkü görsel bir şölen var. Filmin hemen başında ölecek olan gencimiz, ölmeden önce çok güçlü bir drug olan DMT çekiyor. Gaspar bu tribi muhteşem görselleştirmiş. Kafa yapan bir filmin yapılabilceğini düşünmemiştim, Gaspar düşünmüş :) Gencimiz ölünce ne mi oluyor? Geri kalan filmi onun gözünden izliyorsunuz zaten. Kız kardeşe verilen bir sözden yola çıkan film, senaryo olarak da başarılı ama harika değil. Yer yer sıkıyor. Hatta Gaspar, filme başladığında 6 ay boyunca senaryosunu bir türlü baştan sona okuyamadığını, çok sıkıldığını söylüyor. Kendi senaryosuna sıkıcı diyen biri :)

Enter The Void genel izleyici kitlesinin %95 ine anlamsız ve "aşırı" gelecektir ama geri kalan %5'in ufkunu açtığı gibi hayatını da değiştrecek öğeler barındırıyor. Artık bir sanat dalında "görmediğimiz bir şey görmek" çok zor iken, bunun sinemadan çıkması çok güzel geldi bünyeye. Kamerayı bu kadar rastgele ama ustaca kullanan biri şu anda yok dünyada. Bunu görsel efektlerle birleştirince de karşımıza VOID çıkıyor işte. İçine düşmemeniz imkansız.

Tepkiler: