19.11.10

Poetry - Shi

Chang-Dong Lee'yi az çok biliyorsanız (Oasis desem?) yine nasıl kalbinizi oyacak bir film çektiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Peppermint Candy, Green Fish hatta To The Starry Island bile benim azğımı yüzümü kırmıştı ama Poetry kadar hiç olmamıştım.

Beklenti meselesi elbet. 65 yaşında, zar zor geçinen, hala çalışan ve sorumlukları olan, sağlık sorunu yaşayan fakat buna rağmen bakımlı, mutlu bir kadının, "şiir"den yola çıkarak hayata biraz daha sokulmasını anlatıyor. Elbette hayat da ona biraz "sokuluyor". Film sizi ağlatmak için veya üzmek için yapılmamış, ama yine de içimi bir karadelik kaplamadı değil. Yaşına göre çok güzel olan yaşlı bir kadının, sevdiklerine yaklaşımı yine bam tellerime dokundu. Harika bir hikayesi var filmin. Oldukça da şiirsel. Zaten aklımda "Koreliler şiirsel film çekmeyi iyi başarıyor ama neden şiir temalı bir film çekmiyorlar" diyordum, ahanda çekilmiş.

Gelecek haftalarda Reset'e uzuncasını yazarım gibime geliyor ama o güne kadar filmi edinip izleyin derim kesinlikle. Tilki hayatınıza pay çıkarırsınız belki.
Tepkiler: