21.5.10

Lost- Retrospective6 sezondur devam eden ve bu Pazar gecesi adaya kapılarını kapatacak olan Lost, şüphesiz ki bir kaç sezondur bir düşüş içerisinde ve ilk başladığı o ateşi harıl harıl taşımıyor ama bu da şu gerçeği değiştirmiyor: "Lost, TV tarihinin son 10 yılda başına gelen en güzel ve en önemli olay".

Bir düzine insanın bir uçak kazası sonrası adaya düşmesinin ardından bu kadar kurgusal bir birikimle bizleri tanıştırması, artık tüm dizilerin biraz da olsa ilham alacağı bir fenomen haline gelmesine adım adım şahit olmam, resmen sevgiliden ayrılma etkisi yapıyor.

Son 2.5 saat ve sonra bir daha yok. Artık ÇArşamba sabahları fıldır fıldır link arayıp indirip hevesle izleyemeyeceğim. Hugo'nun yolladığı referanslara gülemeyeceğim, aaa oradaki tablo ne demek, o kitap da ne ki diye durmadan diziyi dondurup düşünmeyeceğim, teori üzerine teori üreteneyeceğim, arkadaşlarla saatlerce Lost geyiği yapamayacağım. Bir daha Lost gibi bir dizi izleyebileceğimden bile emin değilim hatta. Başka dizilerle vaktimi geçirip durumdan memnun numarası yapacağım...
6. sezona başladığımızdan beri "yeter artık bitsin şu dizi" demekten kendimi hiç alamadım ama şu sıralar, "ya aslında devam etse fena olmaz" şeklinde konuya yaklaşıyorum. Hangi dizi karakterleriyle bu kadar "var" oldu ki? Bundan 10 yıl sonra bile yoldaki birine "Ceykıp mısın lan sen" deseniz, espriyi kapacaktır hemen. Lost, çok zor ölecek mottolar bıraktı gerçekten de arkasında.

Neyse bu Lost yazısının duygusallığa bağlanmasına biraz daha var, belki finalden sonra, o da tatmin olursam. O güne kadar üsteki veda videosuna göz atın. Herkeste bi - çaktırmasalar da- hüzün var bitimden dolayı.
Tepkiler:

2 yorum :

Eliza Doolittle dedi ki...

Duygularima tercuman olmussun Volkancim..Bunca duygusala baglamisiz, Allah vere de mantikli cici bi bitis yapsalar! :)

Volkan dedi ki...

:) tek korkum o zaten. Bunca yıl, onca bölüm sonrası bi zemine oturmazsa dizi, bu yazıyı da siler çok pis küfürler ederim buradan :P

JJ Abram, %90 izleyici tatmin olacak dediğine göre oluruz gibime geliyor ama o %10'luk dilim hardcore tayfaysa yandık ki ne yandık :)