18.1.10

"On Kadın" örnek mi, ibret mi?


"NTV’de kadın hareketi başlıyor. Oya Başar, Gönül Yazar, Nazlı Eray, Güzide Duran, Günseli Kato, Hülya Uğur Tanrıöver, Funda Özkalyoncu, Çiğdem Anad biraraya geliyor, her şeyi açık açık konuşuyor. Hayatın farklı uçlarında yaşayan 10 kadın, birlikte duramaz inanışına inat NTV’de bir araya geliyor ve aktüel olayları yorumluyor, gündemi tartışıyor, kadınları ve kadına dair konuları irdeliyor. Çiğdem Anat’ın moderatörlüğünü yaptığı, komedyen, tiyatro ve dizi oyuncusu Oya Başar, bir döneme damgasını vurmuş ünlü Türk Sanat Müziği yorumcusu ve sinema oyuncusu Gönül Yazar, eski manken, yeni anne Güzide Duran, yazar Nazlı Eray, mavi saçlarıyla ünlü aykırı sanatçı Günseli Kato, bir feminist, akademisyen Hülya Uğur Tanrıöver ve nam-ı diğer ‘Bonbon’ Funda Özkalyoncu “10 Kadın” programında buluşuyor. Sekiz kadına her hafta alanında tanınmış iki kadın daha eklenerek grup 10’a tamamlanıyor. Ayrıca programda bir de erkek konuk yer alıyor, kadınlarla tartışmalara katılıyor."


Amerikan'ın nabzını en iyi tutan dizilerden olan Niptuck'ın son bölümünde Sean ile bi hastası arasında şunlar olur: Hasta 18 yaşındayken kafasına bir darbe alır ve komaya girer. Komadan 20 sene sonra uyanır. Yani 40'ına merdiven dayamıştır ama içinde hala 18lik bir insan vardır. 20 senede her şey değişmiştir. Anlayamaz. Sean da onu bir bara alıp götürür. Kadınlar sen görmeyeli çok değişti evlat der. Senin yaşındaki kızlar hele. Alayı kaşardır der. Tabii Sean hatun tavlamakta iyi olmadığı için hastasına yardımcı olamaz ama o gidince çocuk (yani 38 yaşındaki çocuk) biri ayarlar hemen. Tabii kız 2. günde adamla nişanlanacağız demiştir ve estetik masraflarını karşılamaya ikna etmiştir.

Bildiğimiz bir hikayenin komik bir versiyonudur bu tabii ki ama tarihi günümüzden biraz daha geriye aldığımızda tablo çok da güzel değil sanki yahu. Olaya Türkiye açısından bakarsak hele.
Sözüm ona bu Çiğdem Anad'ın programı "On Kadın"da 10 kadın bir araya geliyor ve bir çok konuda konuşuyor. Aralarına bir de erkek alıyorlar tabii.

Ben programın örnekten daha çok ibret olduğunu düşünüyorum. Çünkü çıkarılan bu 10 kadın gayet başarılı, entellektüel, zengin, eğitimli, ağzı laf yapan, statü sahibi yani zaten en az bir kademe atlamış kadınlar. Ama gelin konuştuklarına bakın, fikirlerine bakın, çoğu örnek teşkil etmiyor halka. Mankeni de, tiyatrocusu da, tasarımcısı da, modacısı da, şarkıcısı da...

Hiç bir konuda sonuca varılamıyor. Tartışmalar genelde çeyreklik dilimde takılıp kalınıyor. Gerçi bir tartışmanın tıkanması için değil 10, 2 tane kadın yeter ama hani kafalar çalışıyor ya, insan kıvrak bir zeka bekliyor. Gönül yazar'ı saymamak lazım aslında, 9 kadın diyelim zira kendisi artık unutmuş. O kadar ki ölmeyi bile unutmuş, undead gibi geziyor öyle.

Konular genelde "hatalara" çekiliyor ve hatalar da "ya biliyorsunuz, kadınlar bazen böyle düşünmeden, gönlünce bazı şeyler yapar yahu, öle şey işte bu da" diye geçiştiriliyor. Yani Allah böyle yaratmış dişiyi, bu da bir mazeretmiş gibi. Hadi canım!

Bu da korkutuyor haliyle bir erkeği. Bi kaç nesil ötesi bu "üstün" kadınlar böyleyse, dışarısı nasıldır yahu diye. Bu kadınların da kızları dışarıda işte. Tabii ki siz üstünüze alınmayın, ya da bu 10 kadından birine benzer aileniz varsa alının, diplomat çocuğu olun, sorun değil, ama anne babanızın telefonunu dinliyorsa, bildikleri karşısında da susarım sanırım, ya da intikam alırım filan diyorsa, çok da fifi. peygamber olsa kaç yazar. ama program eğlenceli allah için. Ergen kızların örnek almak için değil de nasıl düşünmemem gerek diye izlemesi daha yararlı olacaktır sanırım.

Haa tabii programa katılan biraz daha iyi seçilse mesela Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Fatma Girik, Perihan Savaş, Türkiye'nin en güzel olgun kadını Lale Mansur, Candan Erçetin, Merve İldeniz, Sibel Alaş, Zuhal Olcay gibi konuşanlar olsa, daha iyi olurdu elbette diye düşünmekteyüm :)
Tepkiler: