22.12.09

Yazarın Yolculuğu


Yazarın Yolculuğu: Senaryo ve Öykü Yazmanın Sırları

Burada pek kitap önerisi bulamazsınız çünkü çok az roman filan okuyorum (bayadır da okumuyorum) Merak ettiğim konularda, akademik sayılacak külçe kitaplar hala favorilerim. Bilen bilir senaryo, hikaye olsun öykü olsun, bunları dinlemeyi de anlatmayı da severim. Hayır, bunu burada yazdıklarıma göre söylemiyorum. Henüz bu yönümü burada görmediniz :)

Bilmem kaçıncı öykü-senaryo kitabım ama bu kitap biraz diğerlerinden farklı. Her ne kadar "sırları" dense de bunun Türkiye'de satılması için kullanıldığı bir gerçek. Kimse size bu işin sırlarını 35TL'ye vermez. Verse zaten yurdumda da güzel hikayeli filmler, piyesler filan yazılırdı çoğunlukta.

Yazar konusunda McKee kadar olmasa da söz sahibi.
Vogler; Hollywood film şirketleri için çalışan tecrübeli bir öykü danışmanı. “Aslan Kral”, “Dövüş Kulübü”, “İnce Kırmızı Hat” gibi öykülerin oluşturulma sürecinde etkin olarak çalışmış. Ajansların gönderdiği çok sayıda projenin değerlendirilmesinin zorluğu karşısında seri üretim teknikleri geliştirmek gerektiğini anlatan yazar, öykülerin standartlaştırılmasının kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Buna rağmen, öykünün gereksinimleri açısından bu teknikleri tedbirli ve hassas kullanmak konusunda da yazar adaylarını uyarıyor. Birçok eleştirmenin söylediğinin aksine bir formül kitabı değil bir form kitabı olduğuna dikkat çekilen kitapta asıl amaç, “fazlasıyla yükseklerde uçan mitolojik unsurlardan yola çıkarak, herkesçe ulaşılabilir, ayakları yere sağlam basan bir kılavuz” olmak. Birçok kişinin kitaptan -yazma işiyle hiç ilgisi olmasa da- etkilenmesi mümkün.

Milliyet Kitap'ta şurada biraz daha kitapla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Kitabı henüz yarılamadım bile ama diğer benzer kitaplara göre biraz daha modern bir ağızla ve at gözlüklerinin çıkarılmasıyla yazılmış. İyi bir senaryo yazarı, ilk önce kendinisi tanımalı, sonra ayaklarının bastığı yeri, sonra insanları, daha sonraysa insanları alıp götürmek istediği yeri. Yani aslında işin sırrı filan yok. Sır tamamen kişide bitiyor. Ama tabii ki "senaryo" yazımının bir matematiği var. Nasıl ki her eli neşter tutan beyin ameliyatı yapamıyorsa, eli kalem tutan, hayal edebilen her insan da bir senaryo, daha doğrusu doğru ve iyi bir senaryo yazamaz. Yazanlardan ders almak tabii ki iyi bir fikir. Birinin sizi anlamasını değil, birine sizi anlatmak isteyenlere ve yöntem öğrenmek isteyenlere bu son model kitabı öneririm.
Tepkiler:

1 yorum :

LoLLa dedi ki...

mimmmm var bende bi tane sana aitttt :)
haddddi beklioz ;))))