24.10.09

hepimiz domuzuz hepimiz gribiz!

Domuz gribi olup atlattığımı öğrenince çok iyi oldu ahha :) bir süre bağışıklık kazandığım için, 1-0 öndeyim ööö :))

Hacettepe'den bir arkadaşım, enfeksiyon hocalarının yaptığı panelden çıkan sonuçları şöyle özetliyor. Güzel notlar, önlemler var, ciddiye alınız efenim.

-hastalık insandan insana damlacık yolu ile geçiyor. tıpkı normal grip gibi.
-öldürme oranı şu an için 1000de 4. o da genelde beyin iltihabı ve zatürreye yol açması sebebiyle. normal gribin öldürme oranı biraz daha yüksek.
-bu yaz avustralya da domuz gribi salgın olarak yaşandı. çünkü orada bize göre kıştı ve çok başarılı bir şekilde atlattılar. en sonunda aşıladılar vs halloldu.
-şu an ateşi olan, boğazı eklemleri ağrıyan biri olarak acil servise ya da hastaneye giderseniz size yapacakları tek şey maske takıp evinize göndermek. ve dinlenmenizi, bol bol su içmenizi salık vermek. o nedenle boşuna gitmeyin. ancak alt solunum yolu enfeksiyonu olduysanız başvurun, yoksa kabul edilmeyeceksiniz.
-aşı türkiyeye 40küsür milyon civarı gelecek toplamda. şu an 10küsür milyonu geldi ve hıfzı sıhha araştırma hastanesinde kontrol ediliyor. aşıyı satın alamayacaksınız. sağlık politikası olarak riskli gruba uygulanacak. bu da öncelikle hastane personelini içeriyor. ardından 6 ay-3 yaş arası çocuklar, 65 yaş üstü, hamile kadınlar.
-eğer gençseniz, sağlıklıysanız, altta yatan başka bir hastalığınız yoksa (karaciğer, böbrek yetmezliği, tansiyon, şeker vs...) muhtemelen normal grip gibi atlatırsınız.
-ayrıca belki de en önemli bilgi. şu an toplumda görülen grip vakalarının %95 e yakını zaten domuz gribi. yani bildiğimiz grip gitti, bu senenin favori gribi yeni gribimiz oldu. ve eğer geçirdiyseniz ne güzel, bir süre için bağışıklık kazandınız.
-herkesin bu kadar telaşlanmasının sebebi paranoya yaratmak elbette. çünkü dünyada böyle 40 yıl aralıklarla ortaya çıkan grip pandemileri olmuştur sürekli. en popüleri meşhur ispanyol gribi. 1. dünya savaşı sonrası avrupada 25 milyon kişi öldü deniyor. buna rağmen onun bile öldürme oranı %2.5 idi.
-aşılar ise oldukça iyi aşılar. içinde anormal bi madde yok. korkmaya gerek yok yani. sadece yumurtadan hazırlandıkları için yumurta alerjisi olanlar kullanamayacak.
-domuz gribi değil h1n1 demek daha doğru olur. domuzlarla pek alakası yok.
-eczanede satılan tamiflu denen ilaç gerçekten gribe iyi geliyor. ama şu an eski gribin direnç oranı &100. ve bu bilinçsiz ilaç kullanımı ile çok kısa sürede oluştu. H1N1 in şu an direnci yok. o nedenle ancak ciddi vakalarda kullanılması gerekiyor. eğer direnç gelişirse, o zaman insanların elindeki son koz da gitmiş olur. sakın gidip eczaneden almayın!
-son söz: paniğe gerek yok. ateşiniz 40 civarıysa, boğazınız kaşınıyorsa, halsiz hissediyorsanız domuz gribisiniz. ama güzel güzel atlatacağınız için sakın telaşlanmayın. ama olur da ciddi öksürmeye başladıysanız, ya da bilinç bulanıklığı yaşıyorsanız hemen bir acile koşup bunu söyleyin!


bir de, diyelim ki sınıfınızda, iş yerinizde, ya da buna benzer kapalı bir ortamda öksüren, hasta birileri var ve siz de rahatsız oluyorsunuz. bu durumda yapılması gerekenler şöyle söyleniyor:
1-mümkünse bu kişiyi evine gönderin. çünkü hastalık bu şekilde bulaşıyor. virüsler dakikalarda havada asılı kalabiliyor.
2-hemen bir pencereyi hafifçe açıp havalandırın, öyle kalsın. bu virüs oranını epey azaltacaktır.
3-hastayı öksürürken elini değil kolunu kullanması için uyarın. çünkü virüslü elleriyle dokunduğu her yere siz de dokunabilirsiniz. bunu yapamıyorsanız saat başı elinizi yıkayın, ve elinizi ağzınıza burnunuza götürmeyin.
4-bulabiliyorsanız şu yeşil maskelerden takmasını sağlayın. bu maske virüs geçişini tabiki engellemiyor ama en azından öksürmek ve hapşırmak ile ortaya çıkan tükrük damlacıklarının hava uçmasını engelleyerek virüs oranını epey düşürüyor.


eğer siz H1N1 olduğunuzdan şüpheleniyorsanız,
1-kapalı ve kalabalık ortamlarda durmayın.
2-elinizi değil kolunuzu kullanın ya da en basiti maske takın.
3-evinize girip dinlenin ve iyileşene dek çıkmayın. bol bol sıvı alın, iyi beslenin, uyuyun.
4-yukarıda da dediğim gibi, ciddileşiyorsa o zaman acile gidip durumu anlatın.
Tepkiler:

1 yorum :

NoSTATIC dedi ki...

aaa.hemde domuz gribi olmuş adam,haberim yok.Geçmiş olsun(muş).Öksürmeseydin bloga gelip,bulaşır falan.İyi olmuş yaa,bağışık oldun yani?!