2.9.09

Yardım dilemekle istemek


Türk insanı duygusaldır derler, bence de doğrudur ama her boka duygumuzu karıştırıp da o işi elimize yüzümüze bulaştırmakta da üstümüze yoktur. Duygunun karışacağı yer vardır, karışmaması gereken yer vardır. Karışmaması gereken yerde karışırsa o işin boyutu, şekli ve amacı değişir.

Lösemili çocuklara destek kampanyası için tv'de, radyoda, gazetede dönen reklamları filan görmüşsünüzdür. Böyle insanın içini cızlatan şeyler. Bu bayramda siz de şöyle yapın şu hasta çocuklara tarzı duygusal tarza, insanı motive etmek yerine acındıran cinsten. Asıl saygısızlık bence bu. Hasta olan bir canlıyı tiyatral hale sokup yardım toplamak yerine löseminin ne olduğunu halka anlatarak, bu hastalığa yakalanan çocukların neler çektiklerini, ne kadar para gerektiğini filan anlatan geniş çaplı bir kampanya yürütülse "hadi bu bayram da siz bu hasta çocukların elinden tutun olur mu. ehe" den daha mantıklı, sağlıklı ve etik. Kafası kel, ağzı kapalı çocuğuyla para dilenen birinin yasal hali bu bence. Kesinlikle irrite edici ve başarısız.

Aynı şeyi geçen senelerde şeker firmaları yapıyordu. Sülalenin yaşlı bireylerini böyle yalnız mı yalnız, ölmeyi bekleyen, puslu bir havada gösterirlerdi, sonra yalnızlığı giderince de aradaki duygu patlamasını yansıtarak finale şekerlerini koyarlardı. "Allahım, hemen ninemi görmeliyimmm" diye yola çıkardık. Bu tip şeyler sinemada iş yapmaktadır ve en azından etiktir. Ortada satın alınabilecek bir bilet vardır ve zaten izleyici almış filmi izlemektir. Bunda öncesinde acitasyon yapılmaktadır.

"Jandarma bu ülkenin herkülüdür. TSK'ya derilerinizi bağışlayın, bir subayımız çıkıp da 4 oğlunuzu el bombasıyla öldürsün. her şey vatan için" desin. Evet, derilerimizi bağışlayalım lütfen

En son da TV'de dönen "yok gül satın al, simit satın al oyuncak satın al" reklamları. Ekonomi dönsünmüş. Tamam, Türk insanının yastık altı çok parası var, bunun ülkeye kazandırılması gerekiyor ama bu kadar da saçma bir şekilde olmamalı bu. O kadar karizmatik simitçi mi olur, o kadar eblek konuşan gül satan mı olur, keto gibi oyuncakçı mı olur. Bunu izleyen empati yapıp, doğru lan, biz de şu işin ucundan tutalım diyebilir mi? Valla benim simit alasım varsa da kaçtı, kusra bakmasınlar. Ayrıca para kazanan kesime ne kadar para veriyorlar da, ne kadar zam yapıyorlar da bu kadar "resmi" harcamaya özendiriyorlar, şaşılacak iş. Harç paraları dahil herşey artarken skerler o ekonomiyi.

İnsanlar, kendi şartlarından daha kötü şartlara sahip insanlara yardım etmeli. Birileri de bunu bazen hatırlatmalı elbette, ama böyle araya duygusal hileler sokarak değil. İnsan insanı sevmeli, acımamalı. "Bak sen böyle değilsin, şükret ve bedelini öde heh" diyenlere de pabuç bırakılmamalı. Öperim
Tepkiler:

1 yorum :

LoLLa dedi ki...

kesinlikle katiliorum buna gercekten saygisizlik !