15.5.09

Moda, Türkler ve Puşi


Moda ilginç bir şey. Biz Türkler de zaten çok ilginç bir milletiz. Bu ikisi birleştiğinde de neler olabiliyor az çok biliyorsunuzdur.


İnsanları giyim kuşamlarına göre değerlendirmemek gerektiğini, giyim kuşamıma göre yargılandığımda anlamıştım (uzun saç, siyah tshirtün sorgulama nedeni olduğu yıllara da denk geldim), o yüzden bu bir saldırı mesajı değil, ilginç olanın kafamdaki yansımasıdır.


Eskiden Lacoste'lar, özellikle kısa kollu yeşil olanlar çok meşhurdu. O zamanlar tabii "çakması" da çok popüler değildi. Çok az insanda vardı. Sonra sebil oldu her yerde. Timsahı gördün mü tamam derdin, koyardın sepete.


Lisedeyken de Barbour moda oldu. Bunların özellikle montları bence iğrençti. Etrafın kokusunu emiyor, başak bir mekanda geri püskürtüyordu resmen. Botları da ayrı bir faciaydı. Ayakları su dolmuş "zengin" kızlarla doldu bi ara sınıf.


Yakın geçmişte de "şalvar" peytah oldu hatırlarsanız. Özellikle Amerika'nın Afganistan'a girmesi ve ilerleyen olaylar sonrası, Amerikan modasında bu akım sık sık denendi ve şalvar bunların bence en kötüsüydü. Abi yalarım yutarım başıma taç ederim dediğimiz ünlü güzeller şalvarla gecenin bir köründe marketlerde görünür oldu. Yuh yani. Bence Cem Yılmaz haricinde kimseye yakışmıyordu şalvar. Yani Doğu sınırlarımızdan birileri şalvar giyip şehre inse, %99'umuz "aa kroya bak" deriz. Çünkü onun şalvarından öte, beyaz çoraplarıyla, ucu sivri yumru topuklu ayakkabası da vardır (ki dibine basılmıştır). ironik.


En son örneği de bunların "puşi"... Bir tepki olarak çıktı puşi modası Amerika'da. Tabii bunu fırsat bilenler bunu ünlülere giydirdiler. E oldu haliyle moda. Binlerce yıldır bizim doğu-güney anadoluda giyilen bu kumaş parçası, Amerika'dan da hop zıpladı bizim sokaklara tabii. 5 TL. Almayanı dövüyorlar. İşin garibi bunu yakıştığını düşünüp giyenler var. Hayır abicim, puşi bir aksesuar değildir, yakışıyor diye bir şey yoktur. Siz hiç masa örtüsünü giyip gezen gördünüz mü? Puşi'nin yaygın ve yerel kıyafetler arasında olduğu bölgeler yazın çok sıcak, kışın da çok soğuktur ve puşi bu ikisinden de insanı korur. Amacı vardır "yakışıyor" kısmından çok yani.


Sadece garip geliyor. Başka bir şey değil. Yoksa insanlar üstüne krem peynir sürsün gezsin, çok da fifi de, zenginler şalvar giyince tu kaka diyen orta sınıf, puşiyi bu kadar sahiplenmesi çok çelişkili geldi. Demek ki cüzdandakilerle ilgili bazı şeyler. Özellikle bazı entel(lektüel) olan ünlüler bunu "puşiye" devşirmesi yok mu, çok komik. Aga sen altından takım elbise giy istersen, biz anlarız senin "arayış içinde" olduğunu 10 cümle sonra, ne kasıyon.


Bakalım bu yaz ne hortlayacak. En çok korktuğum, parmak arası giyilip şakka şakkada ses çıkaran pabuçların dirilmesi. Kadınlar bunları daha çok tercih ediyordu. Üstüne bir de ayak bakımı yapmadan giyenler vardı. Lütfen. Yapmayın. Bot giyin ya. Harley olsun hem de...

Tepkiler: