18.12.08

Ey samimiyetsiz Türk gençliği!

Geçen, dergi mail grubuna berkant'ın attığı foto galeri mailinden aklıma geldi bazı şeyler.


Yunanistan'daki malum durumunuzdan haberiniz vardır mutlaka. Ülkenin başta anarşistleri olmak üzere çoğu gencin riot'a katılması ve çevre ülkelerden de destek görmesini izliyoruz TV'lerde. Destek veren ülkelerin listesinde Türkiye de var.


Çoğu konuda olduğu gibi bu hareket de bana yalancılığın, "komşuya yaranayım"cılığın daniskası geliyor. Neden? Çünkü bizim ülkemizin halkı (bunu gençliğe kadar indirebiliriz) hakkını savunan, savunsa da bunu en fazla "facebook'ta gruplar açarak, olmadı yol köşelerinde imza toplayarak", 3131'e mesaj yollayarak yaparak yapan bir zihniyet. Biraz korkak, biraz iyimser, biraz da bana dokunmayan yılancıyızdır. Asla bir Fransa olamayız. Akbile %50 zam gelse İstanbul'un öğrenciler tarafından altının üstüne getirileceğini değil düşünmek, hayal edebiliyor musunuz hiç? Hayır tabii ama Avrupa'da bunlar olabiliyor.
Yunanistan'daki olayın daha beterleri Türkiye'de oldu, oluyor da ve bizim "Protest gençlik" o zamanlarda nedense kabuğunda olur. Tabii ki protestliğimiz bile garip. Ya gider konsolosluk basarız ya da Galatasaray Lisesi önünde eylem yaparız. Oralarda ego şişirmesi daha popülerdir çünkü! Çevremizdekilerin başına gelenler karşısında susup yakınımızda dahi olmayanların başına gelenler için "tepki göstermek" her ne kadar doğruysa, o kadar samimiyetsiz geliyor işte bana bu yüzden.


İyi şeyler yapabilmek için bazen kötü şeyler yapmak zorunda olduğumuz bir gerçek artık bu dünyada. Hele ki günümüzde. Ben de kendimi asla bu sınıftan soyutlamıyorum ama en azından sanırım samimiyetsiz olduğumuzu görebiliyorum. Doğalgaza gelen %1 milyarlık zam karşısında kim ne yapmış örneğin en son? Örnekler o kadar çoğaltılabilir ki, hazin bastırılmış gençlik için oturup ağlayabiliriz. "Oğlum/kızım, sen okuluna git, işe gir, güzel para kazan, helal süt emmiş bir eş bul evlen, çoluk çocuğa karış ve sıcak yatağında öl" cülük, evet güzel bir parodi... Lakin birileri oyununuza çomak sokunca da insan Guy Fawkes'çılık oynayabilmeli (tabii bu çomak ille size-bize de değmesi gerekmiyor)... Farklı bir duyarlılık bu...
Özeleştiri: Birileri de işte benim gibi çıkar işte böyle blog köşelerinde bık bık öter.


Aşağıda Yunanistan'dan çekilen hoş fotolar var. Gençler harbi iyi iş çıkarmış :)) (fotoğraf çekmek konusunda da bir hayli iyiymişler)


FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

Tepkiler: