22.12.08

Bir Dexter sezonu daha geçti...(Spoiler içermektedir)


1 hafta gecikmeli de olsa, Dexter’ın sezon finalini izleyebildim ve bir finalle daha Dexter’a şapkamı çıkardım. Gerçekten şu anda bence TV’lerden dönen diziler içinde Dexter büyük bir yere sahip. 50 dakikalık bölümleriyle bir diziden ötesi olabilmeyi bildi bence dex.

İlk ilki sezon kitaptan olduğu için izleyiciye pek bir fırsat sunulmuyordu diziden içeri girmesi için. İzliyoruz ve haftayı bekliyorduk ama 3.sezon kitaptan uyarlama olmadığı için bir çok avantajı vardı ve bunları iyi kullandılar. “Sen olsan ne yapardın” sorusunu sık sık biz izleyicilere yönelttiler. İç dünyamızda muhasebe yaşadığımız sahnelere yer verdiler ve dünyanın bazı gerçeklerine de Dex üzerinden ayna tuttular.

Dexter’ın da ilk sezondan bu yana gelişimini hayretlerle izledik. Özellikle bu son sezonda Dex çok daha iyi bir hal aldı. İzlemesi keyifli bir katil oldu ama bunu ilk sezondaki gibi her bölüme bir insan keserek değil de Dex’iç iç halini göstererek yaptılar. Monologların dozajı da az azalıp rahatsız edicilikten çıktı. Sadece Rita ile değil çevresiyle bir çok iletişimde bulundu. Büyüyor gibiydi Dex. Tabii her büyümekte olduğu gibi herşeyin gözüktüğü gibi olmadını da şahit oldu. Babası doğru söylemişti belki de. Gerçekte, hep yalnız olacaktı...

Finale gelirsek, mest olduğum vallahiiii diye bilirim. Dex’in ağlaması, Rita’nın yanında olmak istemesini, oğlunun doğumunu görmesini, korumak istemesini en şiddetlisinden istemesi, görülmeye değerdi gerçekten. Zaten son monolog yıkıp geçti beni. Tabii her soru işaretine de cevap verilmedi. Dördüncü sezona bırakıldı çoğu şey. Özellikle de Dex’in evlilik sonrası, doğum öncesi neye dönüşeceği, Deb’in arşivden gelen dosya sonrası Dex’e ne diyeceği ve Rita’nın sırlarına karşın Dex’in sırları... Yeni bölümleri sığırlar gibi beklemek için güzel bir finaldi gerçekten.
Çok yaşa Amerika'nın en sevilen seri-katili Dexter Morgan :PPP

Ve itiraf etmeliyim ki
bunca olan şeyden sonra...
Hayat güzel.
Tepkiler: