28.10.08

İnternet yasakları ve paranoyaklık


Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, yaşatılmaya mecbur bırakılıyoruz bazen anlayamıyorum. Bunun "bazen" oluşuysa tamamen benim hödüklüğümden. Kişisel dertlerimden kafamı biraz dışarı çıkardığımda bunları görebliyorum anca.


Youtube'u, ekşi sözlüğü, videolu porno sitelerini cart curt sitelerini kapattın anladık da en son ki Blogger-blogspot yasağı artık kafamda resmin geri kalanını oluşturdu.


Şikayetçi olan da, şikayeti dinleyen de hükmü veren de internet teknolojilerinden gram anlamıyor. Onlar için muhtemelen internet eşittir mail kontrolü ve MSN messenger.


Ulan TV'de her dakka internet reklamı yaptırmayı biliyorsunuz da internetin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Digitürk sağ olsun bazı blog'ların maçları ücretsiz yayınlandığından şikayetçi olmuş. Sonra da Diyarbakır mahkemesi tarafında da kapatılmış (niye Diyarbakır? ). Kapatılan ne? blogger ve tüm blogspot'lar... Şaka mısınız yaw? İnsanlar yahoo'dan, gmail'den, hotmail'den yasalara aykırı içerik takas etse paylaşsa bunları da mı kapatacaksınız? MSN'den Atatürk'e küfür ediyorlar diye tüm microsoft yazılımlarına set mi çekeceksiniz? Bir de demeçler vereceksiniz "rahatsızlık veren içeriği kaldıracak donanımımız yok" diye... Eeee... Bunu cezasını onbinlerce blog sahibine çektirme hakkını kim verdi size? Ortada milyon dolarların döndüğü bir reklam piyasası varken hele? Kim karşılayacak zararı? Adnan oktar'ın mı, digitürk'ün mü, telekom şirketleri mi... sadece sesli düşünüyorum. "hadi ayaklanalım arkadaşlar yakalım yıkalım" değil olayım. İnternette yasağa karşıyım. Denetimden yoksun basiretsiz sistemin getirdiği yasağa 10 kat karşıyım.


Paranoyaklık konusuna gelinceyse bugün blogger yasağı kalktı ama Google video sayfası açılmadı saatlerce. İnsanlar da haliyle "kesin yasaklandı" teoriler ürettiler ve bunlar internet portallarıyla yayıldı ve yayıldı. Sonra kazın ayağı belli oldu ama kendi içimizde ne kadar acınacak halimize güldüğümüz ortaya çıktı. Alay konusu olan "ıyy oraya da tatile mi gidilirrr " dediğimiz ülkelerin bilişimde bizden 15 kat daha iyi oluşu pek hayraalamet olmasa gerek.
Tepkiler: